Նոր փոխոստիկանապետ է նշանակվել
![]() 238 Շաբաթ, 08 մայիսի, 2021 թ., 20:12 ՀՀ նախագահի հրամանագրով Կամո Ցուցուլյանը նշանակվել է ՀՀ փոխոստիկանապետ: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը մայիսի 7-ին հրամանագիր է ստորագրել, որում ասվում է․ «Հիմք ընդունելով վարչապետի առաջարկությունը՝ համաձայն Սահմանադրության 133-րդ հոդվածի 1-ին մասի, ինչպես նաև «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքի 13-րդ հոդվածի 3-րդ մասի. Ծնվել է 1973 թ. հունվարի 2-ին, Իջևան քաղաքում: 1995 թ. ավարտել է Երևանի ճարտարապետաշինարարական պետական ինստիտուտը, 2009 թ.՝ ՀՀ ոստիկանության ակադեմիան: 13.03.1996 – 06.03.1998 թթ. Ծառայել է ՀՀ զինված ուժերում 29.12.2001 – 11.06.2003 թթ. Տավուշի մարզային ՆԳ վարչության օպերատիվ կապի և հատուկ տեխնիկայի գծով ինժեներ 11.06.2003 – 27.07.2004 թթ. ՀՀ ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչության Իջևանի բաժնի անչափահասների գործերով խմբի տեսուչ 27.07.2004 – 21.05.2010 թթ. ՀՀ ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչության Իջևանի բաժնի ՔՀ բաժանմունքի օպերլիազոր, ավագ օպերլիազոր 21.05.2010 – 19.12.2011 թթ. ՀՀ ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչության Դիլիջանի բաժնի պետի օպերատիվ գծով տեղակալ 30.12.2011 – 28.02.2012 թթ. Գրանցվել է ՀՀ ոստիկանության կադրերի ռեզերվում 28.02.2012 – 12.06.2013 թթ. ՀՀ ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչության շտաբի պետ 12.06.2013 – 27.06.2013 թթ. Գրանցվել է ՀՀ ոստիկանության կադրերի ռեզերվում 27.06.2013 – 29.11.2013 թթ. ՀՀ ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչության պետի տեղակալ 29.11.2013 – 19.06.2020 թթ. ՀՀ ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչության պետի օպերատիվ գծով տեղակալ 19.06.2020 թ.-ից ՀՀ ոստիկանության Արարատի մարզային վարչության պետ Պարգևատրվել է ՀՀ Նախագահի 2016 թ. հրամանագրով՝ «Հասարակական կարգի գերազանց պահպանման համար» մեդալով, նաև ՀՀ ոստիկանության և այլ գերատեսչությունների մեդալներով ու կրծքանշաններով: Ամուսնացած է, ունի երկու երեխա: |