«Տապալված ղեկավարի նախարարները չեն կարող չտապալվել». Սուրեն Սարգսյան
![]() 174 Երեքշաբթի, 11 մայիսի, 2021 թ., 10:12 Միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը ֆեսբուքյան իր էջում գրել է. «ԱԳ նախարարի էֆեկտիվությունը չափելի է երկրի ղեկավարի արտաքին քաղաքական ադեկվատությամբ Եթե պետության ղեկավարն արտաքին քաղաքական հստակ տեսլական և սկզբունքայնություն ունի, ամուր կանգնած է ԱԳ նախարարի թիկունքին, ապա նախարարը չի կարող տապալվել, և հակառակը՝ տապալված ղեկավարը չի կարող չտապալել արտաքին քաղաքականությունը: Վերջին մինի հարցմանս մասնակցած մարդիկ կարծում են, որ ՀՀ լավագույն ԱԳ նախարարներ են եղել. 1. Տեր-Պետրոսյանի ԱԳ նախարարներ 5 2. Ռոբերտ Քոչարյան ԱԳ նախարար 42 3. Սերժ Սարգսյանի ԱԳ նախարար 48 4. Նիկոլ Փաշինյանի ԱԳ նախարարներ 0 Հ. Գ. Տեր-Պետրոսյանի մասով որոշակի սուբյեկտիվություն կա: Նախ՝ մարդիկ նրա 3 ԱԳ նախարարներին լավ չեն հիշում, հետո հաշվի առնենք, որ հենց Տեր-Պետրոսյանի նախագահության տարիներին էր հիմնադրվում մեր արտաքին քաղաքականությունը: Ինչ վերաբերում է Նիկոլին, ապա տապալված ղեկավարի նախարարները, ինչպես արդեն նշեցի, չեն կարող չտապալվել»: |