«ՀԱՊԿ բավարար արձագանքի բացակայության դեպքում ՀՀ խորհրդարանը պետք է անդրադառնա այդ կազմակերպության շրջանակում կնքված համաձայնագրին». Հակոբ Բադալյան
![]() 182 Ուրբաթ, 14 մայիսի, 2021 թ., 13:10 Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Հայաստանի համար ՀԱՊԿ բավարար արձագանքի բացակայության դեպքում Հայաստանի խորհրդարանը թերևս պետք է անդրադառնա այդ կազմակերպության շրջանակում կնքված համաձայնագրին, ըստ որի՝ անդամ երկիրը երրորդ երկրի հետ ռազմական ենթակառուցվածքային գործակցություն ունենալ կարող է միայն մյուսների կոնսենսուսային համաձայնության դեպքում: Հայաստանը ՀԱՊԿ բավարար և համարժեք արձագանքի բացակայության դեպքում թերևս պետք է սկսի երրորդ երկրների հետ գործակցությունը սահմանափակող այդ համաձայնագրի վերանայման գործընթաց: Այդ պայմանագիրը Հայաստանի խորհրդարանը գրեթե միաձայն վավերացրել էր 2012 թվականին: Իրավական ընթացակարգի առումով, իհարկե, հանգամանալից տեղյակ չեմ, ասենք իրավունքի ուժով արձակման մեջ գտնվող խորհրդարանը կարող է անել այդպիսի քայլ, թե ոչ»: |