«Ադրբեջանը պետք է հասկանա, որ իր չարագործությունների համար լուրջ հետևանքների առաջ է կանգնելու». Մենենդես
Ուրբաթ, 14 մայիսի, 2021 թ., 10:15
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ անդրադառնալով Սյունիքի մարզ Ադրբեջանի անօրինական ներխուժման մասին հաղորդագրություններին:
«Ադրբեջանական զորքերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի խախտումն ագրեսիայի վտանգավոր և անօրինական դրսևորում է, որն ընդգծում է մշտական վտանգը, որի առջև կանգնած է հայ ժողովուրդը։ ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպանի հետ զրույցից հետո պարզ դարձավ, որ Միացյալ Նահանգներն ու միջազգային հանրությունն ընդհանուր առմամբ պետք է վճռականորեն արձագանքեն այդ ներխուժմանը, որպեսզի Ադրբեջանը հասկանա, որ իր չարագործունեությունների համար լուրջ հետևանքների առաջ է կանգնելու:
Կոչ եմ անում Բայդենի վարչակազմին այս հարցով զբաղվել ամենաբարձր մակարդակով՝ հասկացնելով, որ Ադրբեջանը պետք է հարգի Հայաստանի ինքնիշխանությունը, և որ հետագա սպառնալիքներն ու ագրեսիան ուղղակի անընդունելի են»։