«Հայաստանը դատապարտված է այլ ուղղություններով նայելու». Արման Բաբաջանյան
![]() 292 Երկուշաբթի, 17 մայիսի, 2021 թ., 21:35 «Հանուն Հանրապետության» կուսակցության ղեկավար մարմնի ներկայացուցիչ, պատգամավոր Արման Բաբաջանյանն այսօր «Ազատություն» ռ/կ-ի եթերում հայտնել է, որ պատերազմի հետևանքով մենք տեսանք ոչ միայն անգործունակ պետական համակարգ, այլև ՀԱՊԿ-ի ու 30 տարի անվտանգության համակարգի գլխավոր երաշխիք ներկայացվող պայմանագրերի անգործությունը: «Այս իմասոտվ ես կարծում եմ, որ ՀԱՊԿ-ը կարևորագույն քննություն է հանձնում ոչ միայն Հայաստանի համար, այլև իր գոյության, միջազգային վարկի, հեղինակության: ՀԱՊԿ-ն իրականում Ռուսաստանն է, և մենք այնտեղ ենք, որովհետև Ռուսաստանին է այդպես պետք եղել...: Այն վերաբերմունքը, որ տեսնում ենք ՀԱՊԿ-ից և ՀԱՊԿ-ի առանձին անդամ երկրներից, որոնք ապրիօրի նաև մեր ռազմավարական դաշնակիցներն են, այդ վերաբերմունքի չգոյությունը վկայում է, որ Հայաստանն այլևս դատապարտված է այլ ուղղություններով նայելու»», - ասել է պատգամավորը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |