ԱԽ քարտուղարը՝ սահմանային իրավիճակի և Լավրովի հայտարարության մասին
![]() 216 Երկուշաբթի, 17 մայիսի, 2021 թ., 23:15 ԱԽ քարտուղար Արմեն Գորիգորյանն, այսօր Հանրային հեռուստաընկերության եթերում խոսելով Սյունիքի սահմանին տիրող իրավիճակին, ասաց. «Բոլոր հարցերն արդեն հարթվել են, չենք ասի, որ ամբողջովին կարգավորված ա, բայց, ընդհանուր առմամբ, իրավիճակն էդպիսին է, ինչպիսին ցերեկն է: Բախում չի եղել, բայց կարող ենք ասել՝ իրավիճակը հանդարտվել է»: Խոսելով ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավորվի վերջին հայտարարության մասին՝ Գրիգորյանն ասաց. «Իրավիճակը գնահատել ենք և որևէ ձև չենք տեսել, որ սա լոկալ գործընթաց է. սա գլոբա՛լ գործընթաց է: Էս գործընթացով, ընդհանուր առմամբ, մարտահրավեր ա նետվում նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը և տորպեդահարվում ա ողջ ապաշրջափակման գործընթացը. էս առումով մենք ընտրել ենք դիվանագիտական, քաղաքական ճանապարհով հարցը լուծելու եղանակը»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |