«Կորցնում ենք ռազմավարական մայրուղիների վրա մեր վերահսկողությունը». Ալեքսանդր Քանանյան
![]() 188 Ուրբաթ, 21 մայիսի, 2021 թ., 16:45 Քաղաքագետ Ալեքսանդր Քանանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. ««Արծուաշէնը կը լինի մերը»․․․ Ի՜նչ յուզիչ է․․․ Իրականում՝ Հայաստանը կորցնում է նոր կարևորագոյն ռազմավարական մայրուղիների վրայ վերահսկողութիւնը՝ Երևան-Վայոց ձոր, Իջևան-Բերդ, Իջևան-Նոյեմբերեան հատուածներում․․․ Այդ ուղղութիւններով ևս մեր ողջ տեղաշարժը կախուած է լինելու Ադրբեջանի «ողորմածութիւնից», ինչպէս այժմ՝ Գորիս-Կապան ճանապարհի դէպքում է։ Հայաստանը վերջնականապէս վերածուելու է անվերականգնելիաւրէն հաշմանդամ անկենսունակ պատառիկի, որի բախտը տնաւրինելու են Անկարայում և Բաքուում՝ մասամբ և ժամանակաւորապէս նաև Մոսկուայում։ Արցախի մնացեալ պատառիկի մասին առհասարակ խաւսք չկայ։ Արցախն արդէն Ադրբեջան է։ Առանց բանակի, իրաւունքների, ինքնիշխանութեան շղարշի իսկ թանգարանային Հայաստանն, ի հեճուկս ձեզ հրամցուող հաւաստիացումների, ունի ընդամէնը մեկ ապագայ՝ ԼՈՒԾԱՐՈՒՄ, ԲՌՆԱԳԱՂԹ և ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹԻՒՆ։ Թուրքն ի դուռն է և չի ուշանայ»: |