«Քոչարյանի PR թիմը ոչ մի ընտրության ժամանակ աչքի չի ընկել գրագետ կոնցեպցիաներով». Ստյոպա Սաֆարյան
![]() 304 Շաբաթ, 22 մայիսի, 2021 թ., 20:10 Հանրային խորհրդի նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Որպես ընտրական տեխնոլոգիաներին քիչ թե շատ տեղյակ մարդ, պետք է ասեմ, որ Ռոբերտ Քոչարյանի PR թիմը ոչ մի ընտրության ժամանակ աչքի չի ընկել գրագետ կոնցեպցիաներով։ Թվում է, թե տեխնիկական լուծումների դաշտում արված առաջարկները նորմալ են։ Բայց մոռանում են, թե ինչ են «վաճառում» ու ինչպես են «փաթեթավորում» առաջնորդին (բառերն ամենևին վիրավորանք չեն, քանի որ այդպիսի բազմաթիվ գիտական հոդվածներ կգտնեք «ինչպես վաճառել առաջնորդին» ու նմանատիպ վերնագրերով, քանի որ քաղաքական մարքեթինգն ու PR-ն էլ առաջնորդ, ծրագիր ու քաղաքական այլ ծառայություններ ու «ապրանքեր» վաճառելու մասին են)։ Աշխատող PR ընկերությունները նման դեպքերում այնքան զգույշ են դա անում, որ հանկարծ փաթեթավորումը ի հայտ չբերի առաջնորդի, ապրանքի խոցելի կողմերը, չառաջացնի նման ասոցիացիաներ։ |