«Հրամկազմը թքած ա ունեցել զինվորի վրա». «Դոգը»՝ անհետ կորած զինվորի մասին
![]() 267 Կիրակի, 23 մայիսի, 2021 թ., 12:50 «Դոգ» մականունով հայտնի նախկին ոստիկան Վարդան Ղուկասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է զորամասերից մեկից զինծառայողի անհետանալու դեպքին: «Զինվորը մայիսի 14-ին կորել ա մարտական դիրքից, ունի առողջական սահմանակափակում, այսինքն՝ պիտանի է ոչ շարային ծառայության, ունի 15 տոկոս ողնաշարի թեքություն, երեք ամսվա ծառայող ա, և էս երեխային հանել են պոստ: Ես հարազատներից հետարքրքրվեցի, ասացին՝ երեխան մինչև դիրք բաձրանալը դիմել ա հրամկազմին, որ վախենում ա մարտական դիրքից, հրամկազմը որոշում ա կայացրել անկախ ամեն ինչից նրան բարձրացնել դիրք, որովհետև հարկավոր ա գլխաքանակ: Հրամկազմը պարտավոր ա յուրաքանչյուր նորակոչիկի հետ ունենալ անհատական զրույց՝ հասկանալու համար երեխան խնդիրներ ունի՞՝ թե՛ առողջական, թե՛ բարոյահոգեբանական: Եթե լիներ նորմալ զինդատախազություն, զամպալիտը և զորամասը սպասարկող ոստիկանության սպան արդեն պետք ա հրավիրված լինեին զինդատախազություն կամ քննչական...: Բայց մենք տեսնում ենք, որ հրամկազմը թքած ա ունեցել զինվորի վրա...: Զինվորը 12-ամյա կրթություն ունի, հոգեկան կամ այլ տիպի հիվանդություններ չի ունեցել, հայտնաբերվել ա զինվորի հեռախոսն ու ավտոմատը, ինքը չկա»,- ասել է Ղուկասյանը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |