«44-օրյա պատերազմի մեկնարկը տրվել էր 1998-ին». Վարդգես Գասպարի
Երկուշաբթի, 24 մայիսի, 2021 թ., 09:15
Քաղաքացիական ակտիվիստ Վարդգես Գասպարին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Թվում է ամեն ինչ պարզ է, բայց պարզվում է, որ այնքան էլ պարզ չի 44 պատերազմի և մեր կրած աղետալի պարտության էությունն ու պատճառները: Այսպես.
Դեռ 1998-ին հրաժարականից առաջ Առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը իրավացիորեն հայտարարում էր, որ ապագայում ավելի անբարենպաստ պայմաններում ենք պարտավորված լինելու հաշտություն կնքել Ադրբեջանի հետ: Եվ այդ պես էլ եղավ, և դա ոչ թե անակնկալ էր, այլ պարզ ու տեսանելի: Մենք օր օրի տեսնում էինք Հայաստան սուբյեկտի կարևորության անկումը (մասնավորապես բոլոր կոմունիկացիաների Հայաստանին շրջանցելը) և մեր ինքնիշխանության կորուստը (բոլոր ստրատեգիական ոլորտների անտրամաբանակն մոնոպոլիզացված օտարումը նաև մեկ գիշերյա աշխարհաքաղաքական շրջադարձը): Դա տեսնում էինք մենք սակայն այլ խնդիր է, որ մենք ցիրուցան և անզոր հազիվ պայքարում էինք ավազակապետության հազար ու մի նորանոր դրսևորումների դեմ, իսկ Ադրբեջանը նավտադոլարների հաշվին օր-օրի մեծացնում էր իր բուջեն և ռազմական հատկացումները: Հատկապես 2000-ականների կեսերից (երբ գործարկվեց 1760ԿՄ երկարությամբ Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավտամուղը):