«Արդյո՞ք Ավինյանի՝ նախընտրական ցուցակում ընդգրկված չլինելը պայմանավորված է Սուքիասյանի փոխվարչապետ լինելու հեռանկարով»․ լրագրողը՝ Ալեքսանյանին
![]() 217 Չորեքշաբթի, 26 մայիսի, 2021 թ., 15:00 ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանն այսօր՝ լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով ՔՊ ցուցակին, ասաց․ «Ցուցակը բավականին ներառական է․ ընդգրկված են թե՛ գործադիրից, թե՛ օրենսդիրից»։ Հարցին, թե արդյոք Տիգրան Ավինյանի՝ նախընտրական ցուցակում ընդգրկված չլինելը պայմանավորված է Խաչատուր Սուքիասյանով և վերջինի փոխվարչապետ լինելու հեռանկարով, Ալեքսանյանը պատասխանեց․ «Ես, ճիշտն ասած, չգիտեմ՝ որտեղից վերցրիք էդ ամեն ինչը, որովհետև դեռ պիտի ընտրություններ լինեն, Կառավարություն կազմվի, հետո նոր վարչապետ և փոխվարչապետ ընտրվեն ու նշանակվեն»։ Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ՔՊ-ի 161 հոգանոց ցուցակը ներկայացվել է ԿԸՀ: |