Խծաբերդում գերի ընկած տղաների հարազատները զգուշացնում են՝ մարզում քարոզարշավ չի լինի
![]() 477 Հինգշաբթի, 27 մայիսի, 2021 թ., 17:10 Խծաբերդում գերեվարված գերիների հազարատները խոստանում են «բոյկոտել» քարոզարշավը Շիրակի մարզում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 27-ին ասուլիսի ժամանակ գերիների հարազատները նշել են, որ բոլոր ուժերի մուտքը մարզ՝ քարոզի նպատակով, փակ կլինի: «Ոչ մեկը չփորձի մտնել Շիրակի մարզ: Գնացե՛ք, երեխեքին, բերեք, նոր եկեք: Մեր ուզածը մեծ բան չէ՝ մեր երեխեքին էլ, վերջին գերի ընկածներին էլ»,- ասել է գերի ընկած տղաներից մեկի հայրը: Գերի ընկած տղաների հարազատները պնդել են՝ մարզում քարոզարշավ չի լինի՝ մինչև տղաները Բաքվից չվերադառնան: «Ընտրությունը մարզում տեղի չի ունենա մինչև մեր երեխաներից յուրաքանչյուրը ոտք չդնի տուն: Անհասկանալի են մեր այս սպասումները՝ 6 ամիս է սպասում ենք՝ մինչև այսօր յուրքանչյուր խոստումին հավատացել ու լսել ենք ու, այսպես ասած, դատարկ նստել ենք: Հիմա արգելում ենք ցանկացած քարոզարշավ մարզում ու պատրաստ ենք ամենավերջին քայլին»,- նշել են ծնողները: Շիրակցի զինծառայողները գերեվարվել են նոյեմբերի 9–ի եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո՝ դեկտեմբերի 16-ին՝ Խծաբերդում։ |