«Մեզ դիմավորեց Օսկանյանը՝ գունատված, կակազելով». ինչպես ՀՀ-ի համար անբարենպաստ բանաձևը հայտնվեց Քլինթոնի սեղանին
Հինգշաբթի, 27 մայիսի, 2021 թ., 23:35
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական հավասարակշռությունը խախտվեց 1996-97 թվականներին։ Հանրային հեռուստաընկերության եթերում այս մասին ասաց ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։
«Երբ ստեղծվեց միջազգային նավթի կոնսորցիումն Ադրբեջանում, որտեղ և՛ ամերիկացիներն էին ներկայացված, և՛ British Petrolium–ը, դրանից հետո Ալիևի հռետորաբանությունը փոխվեց»,- նշեց ՀՀ առաջին նախագահը։
Նրա խոսքով՝ մինչև Լիսաբոնի հայտնի կոնֆերանսի նախորդ օրը բանակցային սեղանին դրված էր Արցախի վերաբերյալ սովորական փաստաթուղթ, որն արդեն ընդունվել էր: Փաստաթուղթն այն մասին էր, որ ԵԱՀԿ-ն քաջալերում է Մինսկի խմբին արցախյան խնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում։
«Հասանք Լիսաբոն, մեզ դիմավորում է Վարդան Օսկանյանը՝ գունատված, կակազելով։ Ասում է՝ պարոն նախագահ, բան է փոխվել, նախորդ գիշեր ԱՄՆ-ն նոր բանաձև է բերել, համաձայնեցրել է բոլորի հետ՝ բացի մեզնից։ Ես վետո դրեցի այդ բանաձևի վրա։ Գիտեմ նաև, թե ինչպես է այդ բանաձևը հայտնվել Քլինթոնի սեղանին․ դա Տեխասի նավթային լոբբին էր բերել»,- նշեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով՝ դրանից հետո Ալիևը ոգևորվել է, որ կարող է արտաքին ուժերի օգնությամբ հասնել իր ուզածին։
Հետո նրանք որոշել են, որ այլևս ոչ մի փաստաթղթի չեն համաձայնելու՝ հասկանալով, որ ժամանակն իրենց օգտին է աշխատում։ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի խոսքով՝ այս հարցում Ադրբեջանը ճիշտ դուրս եկավ։