«Մարզպետարանից հրահանգ է իջել, որպեսզի վերջիններս մասնակցեն դավաճանի ընդունելության արարողությանը». Արմեն Ասատրյան
Կիրակի, 30 մայիսի, 2021 թ., 20:40
Նախօրեին «Հայաստան» դաշինքի անդամ Արմեն Ասատրյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է. «Հայաստան դաշինքի Սպիտակի կենտրոնական շտաբ եկան մեծ թվով պետական աշխատողներ, որոնք մեզ տեղեկացրեցին, որ վարչապետի ժպ-ի պաշտոնն զբաղեցնող դավաճանի՝ Սպիտակ այցելությանն ընդառաջ, մարզպետարանից հրահանգ է իջել, որպեսզի վերջիններս մասնակցեն դավաճանի ընդունելության արարողությանը։ Մի քանի մանկավարժներ, այդ թվում՝ իմ ուսուցիչներից, տեղեկացրեցին, որ հրահանգը իջել է Սպիտակ համայնքի բոլոր պետական հաստատություններում։ Դավաճան կապիտուլյանտը քաղաքական վախճանից առաջ սկսել է խռխռալ։ Եվ որքան մոտենում է այդ օրը, դավաճանի հուսահատ քայլերն ավելի ակնառու են դառնում։ Դավաճան տականքի մարզային խամաճիկները գործի են դրել սպառնալիքների մեթոդը՝ պետաշխատողներին ասելով, որ կազատեն աշխատանքից, եթե վերջիններս ներկա չլինեն հայակերի այցելությանը»: