«Հայաստանում մեծ թվով մարդիկ աշխատում են թուրք խաղացողների հետ». Նաիրի Հոխիկյան
![]() 243 Երկուշաբթի, 31 մայիսի, 2021 թ., 15:35 Միջէթնիկ հակամարտությունների փորձագետ Նաիրի Հոխիկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Բուքմեյքերական ընկերությունում օնլայն խաղադրույքների անվան տակ մեծ քանակությամբ թուրքեր և Թուրքիայի քաղաքացիներ փողեր են ներարկում հատկապես այնպիսի խաղերի վրա, որտեղ իրենց պարտվելու հավանականությունը 99,9% է։ Հատուկ այդ նպատակով Հայաստանում մեծ թվով մարդիկ աշխատում են թուրք խաղացողների հետ, նույնիսկ թուրք աշխատողներ կան, որոնք ապահովում են Թուրքիայից հոսող փողերի անվտանգ մուտքը Հայաստան՝ օնլայն խաղադրույքների անվան տակ։ Այդ գումարները, սակայն, չեն լցվում ընդհանուր բյուջե և ունեն առանձին ուղղություն։ Հետաքրքրվող լրատվամիջոցներին ու անձանց առաջարկում եմ ավելի մանրամասն ուսումնասիրել, թե բուքմեյքերական ընկերություններից որը կամ որոնք են հովանավորում կոնկրետ քաղաքական ուժերի»։ |