Հայտնի են քաղաքական ուժերի` ընտրություններին մասնակցելու համարները
![]() 253 Երկուշաբթի, 31 մայիսի, 2021 թ., 17:25 Այսօր՝ ԿԸՀ արտահերթ նիստում, վիճակահանության միջոցով որոշվեց, թե հունիսի 20-ի խորհրդարանական ընտրություններին արտահերթ մասնակցող կուսակցություններն ու դաշինքները ո՞ր համարներով կմասնակցեն քվեարկությանը։
«Արդար Հայաստան» կուսակցություն - 1 «Հայ Ազգային Կոնգրես» կուսակցություն- 2 «Քաղացիական պայմանագիր» կուսակցություն - 3 «Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցություն - 4 «Ազատություն» կուսակցություն - 5 «Պատիվ ունեմ» դաշինք - 6 «Միասնական Հայրենիք» կուսակցություն - 7 «Համահայկական ազգային պետականություն» կուսակցություն - 8 «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցություն - 9 «Մեր տունը Հայաստանն է» կուսակցություն - 10 «Հանրապետություն» կուսակցություն - 11 «Հայոց Հայրենիք» կուսակցություն - 12 «Ազատ Հայրենիք» դաշինք - 13 «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն - 14 Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցություն - 15 «5165 ազգային պահպանողական շարժում» կուսակցություն - 16 «Քաղաքացու որոշում» սոցիալ դեմոկրատական կուսակցություն - 17 «Շիրինյան - Բաբաջանյան ժողովրդավարների դաշինք» դաշինք - 18 «Ազգային օրակարգ» կուսակցություն - 19 «Վերելք» կուսակցություն - 20 «Ազատական» կուսակցություն - 21 «Հայոց Արծիվներ Միասնական Հայաստան» կուսակցություն - 22 «Հայաստանի Եվրոպական» կուսակցություն - 23 «Հայաստան» դաշինք - 24 «Ազգային-ժողովրդավարական բևեռ» կուսակցություն - 25 «Ինքնիշխան Հայաստան» կուսակցություն - 26 |