Բերման ենթարկվածները պատերազմի ժամանակ վիրավորում ստացած երիտասարդներ են
![]() 313 Չորեքշաբթի, 02 հունիսի, 2021 թ., 18:35 «Հենց նոր տարել են բոլոր մեր տղերքին, ովքեր սեպտեմբերի 27-ից մինչև նոյեմբերի 9-ը գիտակցաբար պաշտպանել են մեր հայրենիքը. Արսեն Մարդոյանին, որ Մատաղիսում վիրավորվել է դիպուկահարի գնդակից ու հրաշքով է փրկվել; Հաջորդը Հայկազն է, ով հրետանու կրակից էր վիրավորվել, մի քանի օր առաջ գլխից բեկոր հանեցին, մյուսը Տարոնն է, ընդհանուր՝ 4 հոգու տարել են մեր տղերքից: Այ էս են էդ մարդիկ, էդ իրավապահները, ամոթ ա, որ սրանք մեր երկրի գերբն են կրում»,- ասաց ցուցարարներից մեկը՝ պնդելով, որ իրավապահները բերման ենթարկվածների թիվ են ցույց տվել, ինչից հետո նրանց հրամայվել է հետ քաշվել: «Յանիմ իրավապաշտպաննե՛ր, որ դիտորդ եք իբր գրանցված ընտրություններում, եկեք, փողոց իջեք, տեսեք՝ ինչ է կատարվում: Ամսի 20-ին էս իշխանություններին վռնդում ենք ուղղակի, այլապես ուրիշ ձևերով ա կանենք»,- հայտարարեց ցուցարարը: |