Անահիտ Ավանեսյանի պարզաբանումը՝ Աբովյանի դիահերձարանում պահվող մասունքների և դիերի աղմկահարույց դեպքի մասին
![]() 317 Չորեքշաբթի, 02 հունիսի, 2021 թ., 22:55 ՀՀ առողջապահության նախարարի պարտականությունները կատարող Անահիտ Ավանեսյանն այսօր Հանրային հեռուստաընկերության եթերում անդրադարձավ զոհված զինծառայողների դիերի և մասունքների՝ Աբովյանի դիահերձարանի նկուղում առանց համապատասխան պայմանների պահելու աղմկահաորւյց դեպքին: «Մասնկավոր այս դեպքը, որ գրանցվել է Աբովյանում, հստակ կերպով հետևանքներին ասօր իսկ հետևել ենք դրան: Նշեմ, որ մեր բոլոր դիահերձարաններում մենք ունենք պահպանված մասունքներ և դիեր, որոնց մի մասը նույնականացված է, և այս ընթացքում սպասում ենք, որ ծնողները դիերը վերցնեն և հուղարկավորեն, ինչպես որ կարգն է: Ունենք նաև դիեր, որոնց ԴՆԹ-ները ծնողների հետ որևէ նույնականացում չունեն: Կան ծնողներ, ովքեր ինչ-ինչ պատճառներով հրաժարվում են ԴՆԹ անալիզ հանձնել, որ ունենանք ամբողջական տվյալների բազա. այս մասով մշտապես աշխատանք ենք տանում, որ հարազատները գան և հանձնեն անալիզները: Ունենք մոտ 50-ի չափ շատ խորը վնասված մասունքներ, որոնցից չի հաջողվում ԴՆԹ անջատել և ստանալ համապատասխան արդյունքները»,-ասաց Ավանեսյանը՝ հավելելով, որ այդ մասով աշխատանքներ են տարվում այլ երկրների փորձագետների հետ, որպեսզի հնարավոր լինի ԴՆԹ նմուշառում իրականացնել: Դիտարկմանը, թե պատերազմից ամիսներ են անցել, և եթե ինքն ասում է՝ ծնողները չեն վերցնում իրենց զավակների մասունքները, տպավորություն է ստեղծվում, որ իրականում նախարարությունն ուղղակի գաղտնի է պահում այդ փաստերը, Ավանեսյանն ասաց. «Միանշանակ չկա էդպիսի բան»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |