«Եթե այս ծրագիրը դառնա իրականություն, Իրանին կարելի է «աչքալուսանք» տալ»․ Հակոբ Բադալյան
Հինգշաբթի, 03 հունիսի, 2021 թ., 22:10
Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Ադրբեջանը Բրիթիշ Փեթրոլիումի հետ համաձայնության է եկել Ջաբրայիլից Զանգելան հատվածում արևային էլեկտրակայան կառուցելու հարցում: Եթե այս ծրագիրը դառնա իրականություն, Իրանին կարելի է «աչքալուսանք» տալ՝ հակառակ իմաստով, իհարկե:
Ընդ որում, այստեղ կա մեկ այլ նուրբ պահ: Այդ հատվածում է Խուդաֆերինի ՀԷԿ-ը, որի շահագործման վերաբերյալ Ադրբեջանը Իրանի հետ համաձայնագիր կնքեց դեռևս 2016-ի փետրվարին՝ քառօրյա պատերազմից առաջ: Եթե ԲՓ-ն կառուցում է արևային կայան, ապա մեծ հավանականությամբ Ադրբեջանի համար նվազում է ՀԷԿ համատեղ ծրագրի նշանակությունը, որով Իրանը, գուցե, ակնկալում էր ինչ որ առումով «կապել» Բաքվին:
Իհարկե, դեռ պետք է տեսնել, թե ինչ ընթացք կստանա ԲՓ հետ համաձայնությունը, որովհետև Թեհրանը, թերևս, կփորձի խանգարել, եթե կարողանա իհարկե:
Բայց այդ ամենի ֆոնին մեզ համար առավել զգայուն հանգամանքն այն է, որ մենք քննարկում ենք ոչ թե Սյունիքում խոշոր տնտեսական ու ենթակառուցվածքային ծրագրերի հետ կապված հեռանկարներ, այլ ռուսական ռազմական ներկայության ձևաչափեր: Չեմ ասում, թե դա կարևոր չէ, հաշվի առնելով անվտանգային իրողությունները: Բայց, հենց այստեղ է նաև, որ մեզ «հավաքականորեն» գամել են այդ խնդրին ու չեն թողնում զբաղվել այլ հարցով»: