«Եթե Տիրան Խաչատրյանը համարում է, որ Ազգային հերոսի կոչում տալու որոշումը ստորագրած մարդը ոչ մի բան չի հասկանում, ուրեմն պետք է հրաժարվի այդ կոչումից»․ Փաշինյան
![]() 205 Ուրբաթ, 11 հունիսի, 2021 թ., 19:30 «Երբ որ պատերազմի ժամանակ Օնիկ Գասպարյանն ինձ ասել է, որ պետք է Տիրան Խաչատրյանին տալ Ազգային հերոսի կոչում, որովհետև ինքն այնտեղ հիմա միջոցներ է ձեռնարկում, որ հակագրոհներ իրականացնի, և դա պետք է, որ քաջալերվի, ես չեմ էլ քննարկել․ ասել եմ՝ եթե այսօր ես էդ պիտի անեմ, որ ռազմի դաշտում հաջողություն ունենանք, քո ասածով ես էդ կանեմ»,-այսօր Աչաջուրում՝ նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ, իր և ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ ՕՆիկ Գասպարյանի հարաբերություններից որոշ դրվագներ ներկայացնելիս, ասաց ՔՊ-ի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը։ Փաշինյանը, շարունակելով միտքը, անդրադարձավ ԶՈՒ ԳՇ պետի նախկին տեղակալ Տիրան Խաչատրյանին։ |