«Չարքարշ, տանջված, կոշտուկներոտ ձեռներով մարդկանց ցույց են տալիս, ասում՝ հլը տեսեք, թե ովքեր են Նիկոլի ընտրողները». Փաշինյան
![]() 169 Շաբաթ, 12 հունիսի, 2021 թ., 18:20 Գեղարքունիքի մարզի Նորատուս համայնքում քարոզարշավի ժամանակ «Քաղաքացիական պայամանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, թե իրենց որոշ քաղաքական հակառակորդներ փորձում են ծաղրել՝ ցույց տալով, իր բնորոշմամբ, «չարքարշ մարդկանց»: «Մեր որոշ քաղաքական հակառակորդներ, փորձելով իբր մեզ վնաս հասցնել, գնում են գյուղերում չարքարշ մարդկանց տներում նկարահանումներ են անում, նրանք էլ ասում են՝ Նիկոլին ենք ընտրելու, և այդ չարքարշ, տանջված, աշխատավոր, կոշտուկներոտ ձեռներով, կնճիռներոտ դեմքերով մարդկանց ցույց են տալիս, ասում՝ հլը տեսեք՝ ովքեր են Նիկոլի ընտրողները: Գիտեք ինչ, ես անկեղծ ասեմ՝ ինձ համար մեծ հպարտություն է, որ էդ մարդիկ, որոնք հույս են փնտրում ամեն օր, էդ հույսը կապում են մեր քաղաքական ուժի հետ, և հատկապես էն մարդիկ, ովքեր հույսի ու աջակցության կարիք ունեն»,- ասաց Փաշինյանը: |