Պատերազմի տարում ՀՀ իշխանությունը բաժանել է շուրջ 72 միլիոն դոլարի պարգևավճար. «Մեդիապորտ»
![]() 253 Կիրակի, 13 հունիսի, 2021 թ., 15:55 Պատերազմի, հիվանդության և աղետի տարի 2020թ-ի ընթացքում ՀՀ պետական կառավարման համակարգում բաժանվել է ավելի քան 37 մլրդ․ դրամ (շուրջ 72 մլն․ դոլար) պարգևավճար։ Այս մասին հայտնում է «Մեդիապորտ» թելեգրամ-ալիքը: «Փաշինյանն իր իշխանությունը պահելու գործիք է դարձրել Ոստիկանությունն ու ԱԱԾ-ն, դա արտացոլվում է նաև պարգևավճարների վիճակագրության մեջ: Ոստիկանությունում 2020թ-ին ստացել են 9․4 մլրդ դրամ պարգևավճար, իսկ ԱԱԾ-ում՝ 3 մլրդ․ դրամ։ Պետական եկամուտների կոմիտեում ևս «սոված» չեն մնացել․ ստացել են 6․5 մլրդ դրամ․ Հաջորդիվ, ըստ պարգևավճարի չափի, գալիս են հետևյալ կառույցները․ ՀՀ Դատական դեպարտամենտ՝ 2․14 մլրդ․ դրամ Քաղավիացիայի կոմիտեն, որը գործունեությունը ծայրից ծայր խայտառակություններից ու ձախողումներից է բաղկացած (առևանգված ինքնաթիռ, ազգային փոխադրողների լիցենզիայից զրկում, և այլն), ստացել է 60 մլն․ դրամի պարգևավճար։ Փաշինյանի ֆեյքերի ՊՈԱԿ-ը ստացել է 80․5 մլն պարգևավճար»,- նշվում է տարածած հաղորդագրությունում: |