«Իշխանության ձգտողների համար պետականության շահ գոյություն չունի»․ Լևոն Տեր-Պետրոսյան
![]() 190 Երեքշաբթի, 15 հունիսի, 2021 թ., 22:30 «Ինչո՞ւ մեզ մոտ չկա կոմպրոմիս հասկացությունը, ինչո՞ւ չեն կարողանում ընդդիմադիր ուժերը կոմպրոմիսի գալ»,- ԱԺ արտահերթ ընտրությունների թեմայով հարցազրույցի ժամանակ՝ դիմելով ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին, հարցրեց լրագրող Պետրոս Ղազարյանը։ «Նախևառաջ, աշխարհի բոլոր պետություններում ոչ մի կոմպրոմիս չկա։ Յուրաքանչյուր կուսակցություն, ուժ պայքարում է իր արդյունքների համար։ Բարոյականությամբ, բարոյախոսությամբ հնարավոր չէ համաձայնության բերել։ Նրանք բոլորը բարոյախոսություն են քարոզում և անում լրիվ հակառակը»,- ասաց Լևոն Տեր-Պետրոսյանը՝ շարունակելով․ «Կուսակցություններն իրավունք ունեն այդպես վարվելու՝ բարոյական կլինի՞, թե անբարոյական։ Իշխանության ձգտողների համար պետականության շահ, չգիտեմ ինչի շահ գոյություն չունի․ ամեն ինչի գնում են՝ իշխանության հասնելու համար»,- ասաց նա։ |