Վարդան Կոստանյանը Իրանում Հայաստանի առևտրական կցորդ է նշանակվել
Չորեքշաբթի, 16 հունիսի, 2021 թ., 20:15
ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը, որն այժմ կատարում է վարչապետի պաշտոնակատարի պարտականությունները, Վարդան Կոստանյանին Իրանում Հայաստանի առևտրական կցորդ է նշանակել։ Փաստաթուղթը հրապարակվել է կառավարության կայքում։
«Վարդան Կոստանյանին 2021 թվականի հուլիսի 1-ից նշանակել Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության առևտրական կցորդ՝ 3 տարի ժամկետով»,– նշված է որոշման մեջ:
Հիշեցնենք՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունն այս տարվա ապրիլին էր առաջարկել, որ Հայաստանն Իրանում առևտրական կցորդ ունենա։ Որոշման նախածի համաձայն՝ Հայաստանից ԻԻՀ կգործուղվի համապատասխան պաշտոնյա գիտակ անձ՝ առևտրական կցորդ, որը պատշաճ և մշտական հիմունքներով կարող է ապահովել Հայաստանի տնտեսվարողների շահերի պաշտպանությունն իրանական շուկայում։ Նա պատշաճ ձևով կներկայացնի նաև մեր երկրի առաջնահերթությունները, տնտեսության զարգացման պահանջներից բխող առևտրատնտեսական ոլորտի համագործակցությանն ուղղված առաջարկությունները, առևտրային մասով ՀՀ-ում օրենսդրությամբ սահմանված կանոնակարգումները։