«Հայտնաբերվել են 2287 մահացած անձի վերաբերյալ տվյալներ ու հանվել ընտրողների ցուցակներից». Արա Մկրտչյան
Կիրակի, 20 հունիսի, 2021 թ., 18:55
«Ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունում ստեղծվել է թեժ գիծ, որի միջոցով ամբողջ ընթացքում ստացվել է ընտրացուցակների վերաբերյալ 319 զանգ. դրանցից 309-ը եղել են տեղեկատվական բնույթի», այս մասին այսօր, ԿԸՀ-ում կայացած ասուլիսի ժամանակ, նշել է Ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության պետ Արա Մկրտչյանը:
«Փորձը ցույց է տվել, որ բոլոր ընտրությունների ժամանակ բարձրաձայնվում, քննարկվում, նաև որոշ դեպքերում շահարկվում է մահացած մարդկանց տվյալների առկայությունը: Հարկ եմ համարում նշել, որ ՀՀ օրենսդրության համաձայն՝ անձը բնակչության պետական ռեգիստրի հաշվառումից մահվան հիմքով հանվում է սահմանված կարգով մահն իրավասու մարմնում գրանցելու դեպքում: Շատ են դեպքերը, երբ անձի մահվան տեղեկատվությունը հասու չի լինում իրավասու մարմին: Օրինակ՝ երբ անձը մահացել է օտարերկրյա պետությունում»,- ասել է Մկրտչյանը: