«Լֆիկը կարգադրում ա առևանգել Բաղդասարյանին․ կապկպում են, տոկին միացնում ու տանջում». Վարդան Ղուկասյան
![]() 189 Երկուշաբթի, 28 հունիսի, 2021 թ., 11:30 Դոգ մականունով հայտնի նախկին ոստիկան Վարդան Ղուկասյանը յութուբյան եթերում նախօրեին անդրադարձել է մի քրգործի, որը ներկայիս իշխանությունների կողմից «քնեցվում է արդեն երկու տարի». «2017 թվականին Բաղդասարյան Բյուրականը (ծնված 1984թ.), որն աշխատում ա Սամվել Ալեքսանյանի «Կերամա Մարացցի»-ում որպես ավագ գանձապահ, ոնց ա լինում, ինչ ա լինում, ստուգումների ժամանակ պարզվում ա, որ կասսայից պակասում ա 400 հազար դոլար, որ իբր դա գողացվել ա 3 տարվա մեջ, ինչն իհարկե քիչ հավանական է: Ելնելով այս ամենից՝ Լֆիկ Սամոն կարգադրում ա առևանգել Բաղդասարյանին ու գումարը հետ ստանալ: Առևանգում են, 2-3 օր պահում վարձակալած տան մեջ, որը ևս պատկանում ա Ալեքսանյանի թայֆից եսիմ ում: Առևանգումով սա չի ավարտվում. Բաղդասարյանին կապկպում են, տանջրտում, վերցնում են բրիտվեն ու փրթրտում, միացնում տոկին, տանջում, խոշտանգում... Հետո ստանում են 200 հազար դոլարը, մի քիչ էլ ավել, հլը էնքանը մնում ա պարտք: Հենց տեղի ա ունենում թավշյա հեղափոխությունը, Բաղդասարյանը դիմում ա Նիկոլ Փաշինյանին: Նա էլ ասում ա՝ զբաղվե՛ք, ու 2019 թվականին հարուցվում ա քրեական գործ: Իտոգում տեղի ա ունենում ոչ մի բան. ամեն վեց ամիսը մեկ քննիչ ա փոխվում ու գործը տեղից չի շարժվում»,- ասում է Ղուկասյանը: ![]() |