Կիրառվելու է խափանման միջոցի նոր տեսակ՝ տնային կալանք
Չորեքշաբթի, 30 հունիսի, 2021 թ., 17:00
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմեն Հովհաննիսյանն այսօր ԱԺ արտահերթ նիստում ներկայացրեց ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգիրք և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը, որն ԱԺ-ն 75 կողմ ձայնով երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց:
Ըստ նախագծի, նախատեսվում են խափանման միջոցների այնպիսի նոր տեսակներ, ինչպիսին են տնային կալանքը և վարչական հսկողությունը:
«Նախագծով նախատեսվում է վերացնել քրեական գործի հարուցման փուլը, այն ներառել նախաքննության՝ որպես մինչդատական վարույթի իրականացման միակ ձևի բովանդակության մեջ: Նախատեսվում է վերացնել հետաքննությունը՝ որպես վարույթի ինքնուրույն փուլ»,-ասաց փոխնախարարը:
Վերանայվել են ձերբակալման տեսակները. որպես ձերբակալման առանձին տեսակ նախատեսվել է ազատության մեջ գտնվող մեղադրյալին դատարան ներկայացնելու համար ձերբակալումը: Հնարավորինս ընդլայնվել է խափանման միջոցների շրջանակը: