Երեքշաբթի, 13 հուլիսի, 2021 թ., 19:18
Ազգային-ժողովրդավարական բևեռի հայտարարությունը
Հատուկ քննչական ծառայությունը կասեցրել է 2017 թ. հունիսի 28-ին դատարանի նկուղում (կալանավորների պահման խցերում) Սասնա Ծռեր խմբի չորս անդամներին խոշտանգելու փաստով հարուցված քրեական գործի վարույթը։
Ամենևին զարմանալի չէ, որ չորս տարի քննվող այս քրեական գործը սկզբում սերժական, այնուհետև՝ նիկոլական թավշյա և պողպատյա, ժամանակաշրջաններում այսօրինակ վախճան պետք է արձանագրեր։
Ակնհայտ է, որ 30 տարիների համակարգային գաղութակեղեքիչ ավանդույթները չեն փոփոխվել։ Իրավապահ կառույցները ենթարկվում են բացառապես օրվա իշխանությունների անօրինական ու ապօրինի հրահանգներին և կատարում են վերջիններիս պատվերը՝ հովանավորելով միմյանց ու կոծկելով հենց իրենց իրականացրած բռնությունները և խոշտանգումները։
Ազգային-ժողովրդավարական բևեռը խստորեն դատապարտում է բռնապետական ռեժիմներին բնորոշ և արատավոր կառավարման նմանօրինակ գործելաոճը։
Մեր ժողովրդին կոչ ենք անում պատրաստվել այս հակազգային և հակաժողովրդավարական ռեժիմին իր սպասարկողների հետ միասին պատմության աղբանոցն ուղարկելու անխուսափելի գործընթացին։