«Բարոյականությունից ինչքան հեռու պետք է լինել՝ ողբերգությունից մեկ օր անց նման օրինագիծ քննարկելու համար». Սուրեն Սուրենյանց
Հինգշաբթի, 15 հուլիսի, 2021 թ., 15:42
Քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցի ֆեյսբուքյան գրառումը. «ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց իմքայլական պատգամավորներ Վիկտոր Ենգիբարյանի և Նիկոլ Բաղդասարյանի հեղինակած «Պետական պաշտոններ և պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը:
Նախագծով առաջարկվում է պատգամավորական ծախսերի համար հատկացվող ամսական գումարը 50 հազար դրամից դարձնել 250 հազար դրամ։
Այսպիսով՝ Փաշինյան Նիկոլը «պողպատյա մանդատի» շրջանակներում առաջինը քողարկված ձևով բարձրացրեց իրեն հնազանդ ԱԺ-ի պատգամավորների աշխատավարձը՝ 600 հազարից ավելի Պողոսներին տված խոստումները թողելով «օդից կախված»:
«Իզմ»-եր չունեցող իշխանություններն իրենց թիմերին կոնսոլիդացնում են միայն ու բացառապես բարձր ռոճիկով ու պարգևավճարներով, մանավանդ, որ առջևում սպասվում են արտաքին քաղաքական «բարդ ու զգայուն» լուծումներ։