«Իշխանությունը ոչ միայն չի կարող, այլև իրավասու չէ միանձնյա որոշում ընդունել». Վահրամ Աթանեսյան
![]() 466 Հինգշաբթի, 29 հուլիսի, 2021 թ., 03:12 Քաղաքական վերլուծաբան Վահրամ Աթանեսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Թշնամին բացահայտ խոստովանում է, որ Հայաստանի տարածքում կամ հայ-ադրբեջանական շփման գծում սրացումներով մի նպատակ է հետապնդում՝ չեղարկել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատը, թույլ չտալ ԼՂ խնդրի միջազգային քննարկումներ: Ունենք իրավիճակ, երբ իշխանությունը ոչ միայն չի կարող, այլև իրավասու չէ միանձնյա որոշում ընդունել: Անցյալ ամռանը երկու անգամ հրապարակային հորդոր էի հղել, որպեսզի Հայաստանի երեք նախկին նախագահների, Արցախի երկու նախկին նախագահների, ՀՀ վարչապետի, Արցախի նախագահի, ՀՅԴ և Հայ առաքելական եկեղեցու երկու կաթողիկոսների մասնակցությամբ գումարվի «կլոր սեղան»՝ որոշարկվելու պատերազմն ընդունելու կամ Լավրովի պլանով խաղաղ կարգավորման հարցում: Այդ հորդորը մնաց չպահանջված: Այսօր արդեն ունենք ԼՂ խնդիրը ԵԱՀԿ ՄԽ կամ ռուս-թուրք-հայկական եռակողմ ձևաչափով քննարկելու շատ դաժան և պատմականորեն պատասխանատու երկընտրանք, որի պատասխանի իրավասությունը վերապահել Նիկոլ Փաշինյանին կամ նրա ՔՊ կուսակցությանը, նշանակում է ճակատագրական փորձության մատնել Հայաստանի, ԼՂ և առհասարակ Հարավային Կովկասում հայ ինքնության գոյությունը»: Աղբյուրը` Վահրամ Աթանեսյան |