«Դա քաղաքական պայքարի իմիտացիա է». Ստեփան Դանիելյան
![]() 362 Երեքշաբթի, 03 օգոստոսի, 2021 թ., 17:12 Քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Քաղաքականության հիմքում պետք է լինի գաղափարախոսություն, դա աքսիոմա է: Չկա գաղափարախոսություն կամ աշխարհայացք, չի կարող լինել արդյունավետ կուսակցություն և որպես հետևանք չի կարող լինել կանխատեսելի ապագայով պետություն, եթե այդ պետությունը վտանգի մեջ չի ու չի գոյատևում իներցիայով՝ արտաքին վտանգների բացակայությամբ պայմանավորված: 2018-ի իշխանափոխության հիմնական պատճառը պետական գաղափարախոսության սնանկություն էր, որի հետևանքը էլ եղավ Արցախի պարտությունը: Հիմա այդ պրոցեսը շարունակվում է, մենք ունենք գաղափարախոսություն ու աշխարհայացք չունեցող իշխանություն և ընդդիմություն ու երկուսի գոյատևումն էլ ունի իներցիոն բնույթ: Երկուսն էլ իրենց լեգիտիմությունը որոնում են միմյանց մեջ (միմյանց դեմ պայքարի միջոցով փորձում են հիմնավորել իրենց գոյության իմաստը): Դա քաղաքական պայքարի իմիտացիա է, որը բոլորն էլ զգում կամ հասկանում են (ով հասկանում է, ով զգում՝ առանց հասկանալու): Եթե չլինի այս իշխանությունը, ապա հանուն ինչի էր պայքարելու ընդդիմությունը, և հակառակը, եթե չլինեին «նախկինները», ինպես էին իրենց գոյությունը հիմնավորելու «ներկաները», որոնց բնորոշելու համար որևէ քաղաքական տերմին դժվար է գտնել։ Արդյունքում երկուսն էլ չեն կարող ունենալ կայուն ընտրազանգված, ինչպես նաև պարտնյորներ դրսում, որովհետև անհասկանալի ու անկանխատեսելի են, այսինքն՝ դառնում են ընդամենը կարճատև ժամանակահատվածի համար օգտագործման գործիքներ: Հ. Գ. Կուսակցությունների աշխարհայացքն ու գաղափարախոսությունը, ամենից զատ, ունի նաև ներքին կազմակերպման համար կարևոր նշանակություն ներկուսակցական կյանքի մոտիվացիայի, միջանձնային առողջ փոխհարաբերությունների ու արդարության վրա հիմնված անհրաժեշտ բաց ու հստակակ կանոնակարգ կազմակերպման համար: Ներքաղաքական պայքարը նման կուսակցությունների միջև մրցակցությունն է, որոնք հասարակությանն առաջարկում են իրենց արժեքներն ու կազմակերպման ձևերը, հակառակ դեպքում իրենք ում ... են պետք»։ Աղբյուրը` Ստեփան Դանիելյան |