ՀՀ իշխանությունն Արցախից ձեռքերը լվացել է. «Հրապարակ»
![]() 596 Հինգշաբթի, 05 օգոստոսի, 2021 թ., 09:42 «Հրապարակ» թերթը գրում է. «ԱԺ մշտական հանձնաժողովների թիվը կավելանա ևս մեկով։ Սակայն խորհրդարանի մեծամասնությունը ոչ թե որոշել է ընդառաջել ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» դաշինքին և Արցախի հարցով մշտական հանձնաժողով ստեղծել, որի մասին անցած շաբաթ հայտարարեց խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը, այլ որոշել է տրոհել արդեն գործող առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովն ու ձևավորել 2 առանձին հանձնաժողով՝ առողջապահության հարցերով և սոցիալական հարցերով զբաղվող։ Նախագիծն ընդգրկված է առաջին նստաշրջանի օրակարգում և կքննարկվի առաջիկա օրերին։ «Այս կարգավորման հիմնական նպատակը նշված հանձնաժողովներից յուրաքանչյուրի նախնական քննարկմանը վերապահված օրենսդրական ակտերի քննարկման և խորհրդարանական վերահսկողության իրականացման ընթացքում աշխատանքների արդյունավետության բարձրացման համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծումն է»,- իբրև թե հիմնավորել են ԱԺ իրավաբանները»։ Մանրամսները՝ թերթի այսօրվա համարում: |