«Գեղեցիկ կդիտվեր, որ ՔՊ-ն հանրությունից պաշտոնապես ներողություն խնդրեր»․ Սուրեն Սահակյան
![]() 297 Շաբաթ, 07 օգոստոսի, 2021 թ., 18:48 «Քաղաքացու որոշում» ՍԴԿ նախկին ղեկավար Սուրեն Սահակյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Չգիտեմ՝ քաղաքականության մեջ երեսպաշտությունը բնական երևույթ է, թե չէ, բայց մեզ մոտ դա արդեն սովորություն է դառնում։ ԱԺ-ում ՔՊ խմբակցության պատգամավորները նենց են զարմանում օպոնենտների ոչ ադեկվատ, ապակառուցողական դրսևորումներից, ոնց որ ես եմ իրենց ամբողջ ընտրարշավը կառուցել նրանց հակադրվելու պրակտիկայի վրա։ Դա հաստատ արդյունավետ էր ստացած քվեների առումով, բայց նաև պետք էլ չի չքմեղանալ, թե իրենք իրենց այդ քարոզարշավով նորմալ քաղաքական բանավեճ ու ԱԺ էին ակնկալում ստանալ։ Ժողովրդական դարձվածքի համաձայն, հնարավոր չի համ հաճույք ստանալ, համ էլ կույս մնալ։ ՔՊ կուսակցությունն է ընտրել այդ կազմը՝ քարոզարշավի ամբողջ ընթացքում տարբեր մեթոդներով լսելի դարձնելով միայն իրենց հարմար «ընդդիմության» ձայնը։ Օրինակ, գեղեցիկ կդիտվեր, որ ՔՊ խմբակցությունը հանրությունից պաշտոնապես ներողություն խնդրեր, որ Հայաստանում հնարավոր են դարձրել հենց այսպիսի կազմով ԱԺ ունենալու իրականությունը։ Աղբյուրը` Սուրեն Սահակյան |