«Լավ, մե՛նք չենք ասում գաղտնի պայմանավորվածությունների մասին, Ռուսաստանի Դաշնությունն ինչո՞ւ չէր խոսում այդ մասին». Հ. Մամիջանյան
Չորեքշաբթի, 11 օգոստոսի, 2021 թ., 11:48
«Երեկ պարոն Աղաջանյանը խոսեց վերջին 30 տարվա բանակցային գործընթացը ժամավաճառություն որակելով. լուրջ եք ասո՞ւմ: Բա հայրենավաճառության մասի՞ն ոնց խոսենք»,- ԱԺ իր ելույթում, անդրադառնալով ՔՊ-ական, Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձանաժողովի նախագահի թեկնածու Էդուարդ Աղաջանյանի երեկվա հայտարարություններին, ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Մամիջանյանը:
Մեկնաբանելով Աղաջանյանի ակնարկները, թե քառօրյա պատերազմից հետո դիվանագիտական հաղթանակը ոչ թե մեր զինված ուժերի կողմից պարտադրված խաղաղության վերահաստատում էր, այլ ինչ-որ «կասկածելի պայմանավորվածություն», պատգամավորն ասաց. «Նախ՝ պարոն Աղաջանյան, ով-ով խոսի, «Քաղաքացիական պայմանագրի» վերջին շրջանում շրջանառվող լուրերի հետ կապված, ես չէի, համենայնդեպս, Ձեր փոխարեն խոսի գաղտնի պայմանավորավածությունների մասին»:
Շարունակելով խոսքը՝ ասաց. «Լավ, մենք չեն ասում գաղտնի պայմանավորվածությունների մասին, Ռուսասատնի Դաշնությունն ինչո՞ւ չէր խոսում այդ մասին, ինչո՞ւ ՌԴ չի բարձրաձայնում, էլ չեմ ասում թշնամին»: