«ՀՀ-ի անվտանգության ապահովումը չպետք շարունակել կապել միայն մեկ պետության հետ». Արթուր Սաքունց
Կիրակի, 15 օգոստոսի, 2021 թ., 14:42
Իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցի գրառումը․ «Ադրբեջանի բռնապետ Իլհամ Ալիևի այս հայտարարությունից կարևոր մի եզրահանգում պետք է անի ՀՀ իշխանությունը. պետության անվտանգության ապահովման հարցը պետք է լուծել ոչ միայն ՌԴ-ի միջոցով, որի հետ լավ ու սերտ համագործակցում են Ալիևի ու Էրդողանի բռնապետական ռեժիմները:
Նախ, հերթական անգամ Հայաստանի անվտանգության ապահովումը չպետք շարունակել կապել միայն մեկ պետության հետ, որն ըստ այլ պետությունների ՝ տվյալ դեպքում Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ իր քաղաքական շահերից ելնելով, թելադրի իր կամքը Հայաստանին՝ օգտագործելով այն փաստը, որ Հայաստանը անվտանգության ապահովման հարցերում կախված է միայն իրենից: Սրանում բազմիցս ենք համոզվել անցած երեսուն տարիների ընթացքում՝ առավել ակնհայտը ապրիլյան պատերազմից առաջ սպառազինության մատակարարումը չապահովելն էր, երկրորդը՝ 44 -օրյա պատերազմի սանձազերծման փաստը, միասնական ՀՕՊ -ի, մեղմ ասած, անարդյունավետությունը, և այլ օրինակներ:
Երկրորդ, մեկ պետության միջոցով անվտանգության ապահովումը խոցելի է դարձնում ինքնին անվտանգությունը, հետևաբար պետք է դիվերսիֆիկացնել անվտանգային խնդիրների լուծման քայլերն ու գործողությունները, որի պայմաններում Իլհամի նմանը չէր համարձակվի նման հայտարարություններ անել:
Իսկ հիմա, նման հրապարակային դիրքորոշումից հետո Հայաստանի կառավարությանը մնում է մնալ Պուտինի հավաստիացման հույսին, թե «ազնիվ խոսք» Իլհամի բարբաջանքներին ուշադրություն չդարձնեք, ու որ Ռուսաստանն իր պարտավորությունները կկատարի ու չի պայմանավորի այլ պետության հետ հարաբերություններով կամ այլ պետության հետ ունեցած ընդհանուր շահերից ելնելով:
Մնում է հիշեցնել նման հավաստիացում տվողներին. «իյաա, իրո՞ք»»: