«Առաջիկայում Հայաստանին կզրկի ապագա ունենալու որևէ հնարավորությունից»․ Հայկ Մարտիրոսյան
Երեքշաբթի, 24 օգոստոսի, 2021 թ., 18:30
Քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Հայաստանի միլլի մեջլիսում իր ելույթում հայ ժողողվրդի պատմության մեջ Հայաստանի մեծագույն թշնամին հստակ խոսեց Հայաստանի խորհրդային սահմանների մասին և Հայաստանին մահվան դատապարտող իր առաջիկա գործողությունների վերաբերյալ հայտարարություն արեց։
Անում է դա բացահայտ, որովհետև նախապատրաստում է իր գործողություններին։ Որովհետև հրաշալի գիտե, տեսնում է, որ ժողովուրդը բացակա է, վստահ է, որ հայրենիքի պաշտոնական հանձմանն այս ժողովուրդը նույնպես հանգիստ է վերաբերվում և այն նույնպես անարձագանք է թողնելու։
Ինքը գիտե, որ իր տերերի պատվերը հանգիստ կարող է կատարել և կատարում է։
Առաջիկայում Հայաստանին կզրկի ապագա ունենալու որևէ հնարավորությունից։ Առաջիկայում կճանաչի թշնամու գրաված հայկական իրավական և պատմական տարածքները՝ որպես թշնամու տարածքի իրավական մաս՝ դրանով միայնակ՝ հենվելով իրեն քվեարկածների և չքվեարկածների ձայների վրա, կկատարի իր պայմանավորվածությունը մեր թշնամու հետ և կվավերացնի թշնամու ռազմավարի նոր և ապօրինի պատկանելությունը։
Խոսքով նա դա արեց՝ Թուրքիայի նվաճումների հետ կապված։ Հիմա անելու է Ադրբեջանի մասով և անելու է դա՝ փաստաթղթերով։
Ննջի՛ր իմ ժողովուրդ։ Այսպես որ գնա՝ շուտով կննջես հավիտյան և քո տեղը կզիջես պատմություն ու մշակույթ չունեցող, բայց առավել խելացի, առավել կամային և առավել սթափ մի ժողովրդի»։