«Իշխանությունը բոլոր մեթոդներով փորձում է մոնոպոլացնել նաև ՏԻՄ-երը». Սուրեն Սուրենյանց
Ուրբաթ, 10 սեպտեմբերի, 2021 թ., 23:03
Քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցի գրառումը. «Ընդդիմությունը ավտորիտարիզմին կարող է հակազդել միայն մասնակցային ժողովրդավարությամբ
Նախորդ խորհրդարանի թիվ մեկ ընդդիմադիր ուժը՝ ԲՀԿ-ն այսօր հայտարարել է, թե չի մասնակցելու հոկտեմբերի 17-ի ՏԻՄ ընտրություններին։ Գործող ԱԺ ընդդիմադիր հիմնական ուժերից մեկը՝ ՀՅԴ-ն էլ հայտարարել է, որ չի մասնակցելու Գյումրիի քաղաքային ընտրություններին։ Սա լավ ազդանշան չէ։
Այո, իշխանությունը բոլոր մեթոդներով փորձում է մոնոպոլացնել նաև ՏԻՄ-երը, դա տեսանելի է նույնիսկ անզեն աչքերով, սակայն ընդդիմությունը դրան կարող է հակազդել միայն մասնակցային ժողովրդավարությամբ։
«Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցությունն ընդամենը մեկ տարվա կենսագրություն ունի, բայց մենք մտադիր ենք առնվազն մեկ խոշորացված համայնքում մասնակցել ՏԻՄ ընտրություններին՝ մեր ցուցակով և ուրույն ծրագրով։ Այդ մասին առաջիկա օրերին ու շաբաթներին խոսելու առիթ կլինի»։