«Իշխանությունն ապիկար է, հասկացանք, բայց ընդդիմությունն էլ հո՛ «հուժկու» է». Դավիթ Խաժակյան
![]() 234 Շաբաթ, 18 սեպտեմբերի, 2021 թ., 16:00 Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Իշխանությունն ապիկար է, հասկացանք, բայց ընդդիմությունն էլ հո՛ «հուժկու» է։ Մի ամիս առաջ ընդդիմադիրները հայտարարում էին, որ «Հայաստանում ստեղծվել է նոր իրավիճակ, համաձայն որի ձևավորվել է խորհրդարանական ազգային և առողջ ընդդիմություն, որն օգտագործելու է իր ունեցած բոլոր հնարավորությունները և լծակները՝ թշնամուն միջազգային ասպարեզում սանձելու և ՀՀ ազգային ու պետական շահերը սպասարկելու նպատակով»: Բա սպասարկե՛ք պետական շահերը, Որոտան-Շուռնուխ ճանապարհի մասին հայտարարություն եք անուն, որ ի՞նչ լինի։ Ձեր ազգային ու առողջ ընդդիմություն լինելն օրը մեջ ներքին լսարանի համար հայտարարություններ անելո՞վ ու երկրի ներսի դատարաններ դիմելո՞վ է դրսևորվում»։ Աղբյուրը` Դավիթ Խաժակյան |