«Տրամաբանական է ենթադրել, որ ՔՊ-ում ամբողջությամբ այլ երկրի հատուկ ծառայությունների գործակալներ են». Վահագն Ավագյան
![]() 270 Կիրակի, 19 սեպտեմբերի, 2021 թ., 01:06 ԱԺԲ անդամ Վահագն Ավագյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Միշիկը ռուսական այլանդակությունները թուրքերի վրա գցելու մարտավարությունից հրաժարվեց: Մոջահեդ «ադեկվատը» այսօր հանդես է եկել խոստովանությամբ, որ ՀՀ վարչապետի աթոռն զբաղեցնողը երկար տարիներ ռուսական հատուկ ծառայությունների հետ է համագործակցում և ինքն անձամբ մի քանի նման հանդիպման է ուղեցկել վիժվածքին։ Ավելի ցածր կալիբրի գործակալ օմեգայի մասին դե ամիսներ է ինչ հայտնի է։ Տրամաբանական է ենթադրել, որ ՔՊ-ն ամբողջությամբ այլ երկրի հատուկ ծառայությունների գործակալներ՝ վիժվածք դավաճաններ են։ Հայությունը պետք է հասկանա, որ թշնամին ոչ թե սերժիկներն ու նիկոլներն են, այլ Ռուսաստանը։ Միայն այդ դեպքում է, որ հնարավոր չի լինի օգտագործված գործակալին փոխարինել նորով և շարունակել հայոց ցեղասպանությունը։ Ռուսաստանը պետք է դուրս շպրտվի Հայաստանից և որպես երկրորդ թուրքեր հավերժ ցեղասպանի խարան կրի»։ Աղբյուրը` Վահագն Ավագյան |