Գնել Սանոսյանի արձագանքը՝ Հակոբ Ավետյանի հայտարարությանը
![]() 242 Ուրբաթ, 24 սեպտեմբերի, 2021 թ., 16:00 Օրեր առաջ, համայնքների խոշորացման ծրագրի դեմ բողոքի ակցիայի ժամանակ, Գեղամասար համայնքի ղեկավար Հակոբ Ավետյանը հայտնել էր հետևյալը. «Գնել Սանոսյանն ինձ ասել ա՝ դու դատվելու ես, համայնքն էլ ցրելու եմ»: ԱԺ-ում՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սանոսյանն այսպես արձագանքեց բարձրացված հարցին. «Նման խոսակցություն եղել է 2019-ին, երբ ասել եմ՝ պարո՛ն Ավետյան, դուք՝ որպես համայնքի ղեկավար, այսքան մեծ քանակությամբ պարտքեր որ կուտակվել է ու չեք հավաքում, ունեք հետևյալ գործառույթը՝ կա՛մ պետք է պայմանագրերը խզեք, կա՛մ դիմեք ԴԱՀԿ, եթե դրանցից ոչ մեկը չանեք, կլինի անգործություն ու ձեզ կդատեն»: Լրագրողի ուղիղ հարցին՝ հրաժարականի պահանջ հնչե՞լ է, Սանոսյանն ասաց. «Ո՛չ, ես խոսում եմ 2019-ի մասին, համայնքը ցրելու վերաբերյալ ոչ մի խոսք չի եղել»: |