«Առավել ստոր, նենգ ու բանսարկու արարած դժվար է պատկերացնել». Ռուբեն Հակոբյան
![]() 310 Երեքշաբթի, 28 սեպտեմբերի, 2021 թ., 16:30 ԱԺ նախկին պատգամավոր Ռուբեն Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Դիտում էի ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության մշտական հանձնաժողովի նիստը։ Եթե կարճ՝ առավել ստոր, նենգ ու բանսարկու արարած, քան էս հանձնաժողովի ժամկետանց քծնողն նախագահն է, դժվար է պատկերացնել։ Երեկ երեկոյան Հ1-ի Պետրոսի հետ հարցազրույցում հերթական պետրոսություն էր անում՝ իրենց իշխանությունների կողմից անորակ հրթիռները կրկնակի գնով գնելու մեջ մեղադրելով նախկիններին։ Բայց այսօր, երբ ԱԺ պատգամավոր Տ. Աբրահամյանն իր հարցադրմամբ ներկայացրեց իրականությունը, որ վիժվածքի իշխանություններն են այդ կոռուպցիայի հեղինակները, չքմեղանում է, թե՝ քննությունը թող դա պարզի։ Ա՜յ քծնող տականք, բա ինչո՞ւ ես միտումնավոր նախապես մեղավոր նշանակում և ապակողմնորոշում հասարակությանը... Հ. Գ. Բայց ինչ ստոր գյադա դուրս եկար, ա՛յ անաղուհաց քրդի չորքոտանի»։ Աղբյուրը` Ռուբեն Հակոբյան |