«ԿԸՀ-ն այս որոշումով կանաչ ճանապարհ է բացում ընտրական կեղծարարությունների համար». Դերենիկ Մալխասյան
![]() 224 Չորեքշաբթի, 29 սեպտեմբերի, 2021 թ., 16:18 Քաղաքական մեկնաբան Դերենիկ Մալխասյանի գրառումը. «ԻՆՉՈ՞Ւ ԵՆ ԸՆՏՐԱՏԵՂԱՄԱՍԵՐԻՑ ՀԱՆՈՒՄ ՏԵՍԱԽՑԻԿՆԵՐԸ Գյումրիում հոկտեմբերի 17-ին տեղի ունենալիք ավագանու ընտրությունների ժամանակ ընտրական տեղամասերում տեսախցիկներ չեն տեղադրվելու ու տեսանկարահանում չի իրականացվելու։ Այսպիսի որոշում է կայացրել ԿԸՀ-ն, որևէ պատճառ չի նշվում, թե տեսախցիկներն ինչին են խանգարելու: Պատճառներից մեկը կարող է լինել, այն, որ ընտրությունների նկատմամբ խիստ ցածր հանրային հետաքրքրություն կա, քաղաքացիների մոտ մոտիվացիա չկա ընտրատեղամաս գնալու, հետևաբար կարող է գրանցվել խայտառակ ցածր մասնակցություն: Մյուս հնարավոր պատճառն այն է, որ իշխանական թեկնածուի համար հարմար տոկոսոներ խփեն, քանզի ակնհայտ ֆավորիտ չէ ու կարող են անակնկալի գալ ընտրությունների արդյունքներից: Կարելի է ենթադրել, որ ԿԸՀ-ն այս որոշումով կանաչ ճանապարհ է բացում ընտրական կեղծարարությունների համար, որ ավելնորդ վկաներ չլինեն ու չֆիքսվեն հնարավոր կեղծիքները: Խիստ ուշագրավ է այսպես կոչված քաղհասարակության կառույցների լռությունը, թե՛ տեղական, թե՛ հանրապետական մասշտաբով: Ձայն չեն հանում նաև դիտորտական առաքելություն իրականացնող կառույցները: Այդ կառույցների լռությունն այլ կերպ քան իշխանության շահերի սպասարկում գնահատելը, խիստ դժվար է»: Աղբյուրը` Դերենիկ Մալխասյան |