«Դեռևս ոչ մի վարույթ նախարարությունը չի հարուցել իշխանության ցանկությունները կատարող հայտնի դատավորների նկատմամբ»․ Արամ Վարդևանյան
![]() 289 Ուրբաթ, 01 հոկտեմբերի, 2021 թ., 02:06 ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանն ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Եվրոպայի խորհրդի Կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետությունների խմբի (GRECO) Հայաստանի վերաբերյալ զեկույցում, որը հրապարակվել է սույն թվականի սեպտեմեբերի 22-ին, ուղղակիորեն արձանագրվել է, որ արդարադատության նախարարի կողմից կարգապահական վարույթների հարուցման պրակտիկան չի դադարեցվել իսկ դատավորների նկատմամբ այդ պրակտիկան՝ անհամատեղելի է դատական համակարգի անկախության հետ (78-րդ կետ): Ավելին արձանագրել է, որ ԲԴԽ որոշումների բողոքարկման մեխանիզմ պետք է նախատեսված լինի, հատկապես դատավորների լիազորությունների դադարեցման դեպքում (43-րդ կետ): Ամենակարևորը դեռևս ոչ մի վարույթ նույն նախարարությունը չի հարուցել իշխանության բոլոր հնարավոր ու անհնարին ցանկությունները կատարող հայտնի դատավորների նկատմամբ»: |