«Էդ հավաքված 15 հոգանոց «հայ» համայնքից ո՞ր մեկն է եղել Շուշիում». Սայաթ Շիրինյան
![]() 359 Երկուշաբթի, 04 հոկտեմբերի, 2021 թ., 17:36 Ոստիկանության գնդապետ Սայաթ Շիրինյանի գրառումը. «Լիտվայում «հայ» համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ, ժեխի վարչապետն ասում է, որ իբր Շուշիում 30 տարվա մեջ մի շենք չի կառուցվել։ Էն, որ դա սրիկայաբար ստում է, դրանում կասկած չկա։ Բայց մեկ ուրիշ հարց է ինձ հետաքրքրում՝ էդ հավաքված 15 հոգանոց «հայ» համայնքից ո՞ր մեկն է եղել Շուշիում կամ վերջին անգամ ե՞րբ են եղել Հայաստանում։ Ականջներդ կախ լսում եք, ինչ ուտացնում են՝ ուտում եք, սեփական ուղեղ, մտածելակերպ չունե՞ք։ Այ, երբ ձեր սեփական (մաշկի չէ) կաշվի վրա կկրեք Հայաստանում տեղի ունեցող դավաճանական գործողությունների արդյունքում ստեղծված ողջ իրավիճակի ծանրությունը, այն ժամանակ երևի թե խելքի կգաք ու այլևս դրա հետ չեք հանդիպի։ Վույ աման, Լիտվայից ոմն տիկին ամաչում է ԱԺ-ում տեղի ունեցող միջադեպից ու նիկոլին խնդրում է ընդդիմությանը կարգի բերել։ Ամոթ ունենայիք դրա հետ կհանդիպեի՞ք։ Խելքիդ ձյուն գա»։ Աղբյուրը` Սայաթ Շիրինյան |