«Ազդակ կտրվի Իրանին, որ Հայաստանի հետ կապված հարցերով պետք է պայմանավորվել Ռուսաստանի հետ»․ Լիանա Ստեփանյան
![]() 252 Հինգշաբթի, 07 հոկտեմբերի, 2021 թ., 23:30 Զինվորի մայր Լիանա Ստեփանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «ՀՀ իշխանությունների կողմից Հայաստանի օդային տարածքը չտրամադրելը կլիներ ինքնուրույն համարձակ քայլ, որն անթույլատրելի է ՌԴ իշխանությունների համար՝ պայմանավորված երկու գործոնով։ Նախ՝ չի կարելի թույլ տալ Հայաստանի և մեկ այլ պետության, առավելևս Իրանի պես հզոր, մերձեցումը, նոր ռազմական դաշնակցային հարաբերությունների ստեղծման համատեքստում, և երկրորդ՝ ռուսական «խաղաղապահ» առաքելության դերի թուլացման պատճառով։ Հայաստանի օդային տարածքը ադրբեջանի համար կմնա բաց այնքան ժամանակ, մինչև կլինի սադրված միջադեպ, որից հետո ՌԴ նախագահի անմիջական բարձր միջամտությամբ կորոշվի չտրամադրել ՀՀ օդային տարածքը ադրբեջանին, ինչով էլ հստակ ազդակ կտրվի Իրանին, որ Հայաստանի հետ կապված հարցերով պետք է պայմանավորվել Ռուսաստանի հետ։ Աղբյուրը` Լիանա Ստեփանյան |