«Ալիևը երկու կարևոր հայտարարություն արեց». Հայկ Մարտիրոսյան
Ուրբաթ, 15 հոկտեմբերի, 2021 թ., 13:18
Քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «ԱՊՀ օնլայն գագաթնաժողովում Իլհամ Ալիևը երկու կարևոր հայտարարություն արեց.
Ա. Ըստ իրեն՝ Հայաստանն ու Իրանը համատեղ զբաղվել են թմրամիջոցների թրաֆիքինգով: Նաև՝ «ահաբեկիչների» ներկրմամբ:
Հայաստանին մեղսագրվող իր հայտարարած գրեթե բոլոր հանցագործություններում Ալիևը մեղադրեց նաև Իրանին՝ իբրև հանցակցի:
Բ. Հայտարարեց ևս մեկ անգամ, որ հայ ռազմագերիներն իր համար ռազմագերիներ չեն, այլ՝ դիվերսանտներ: Հետևաբար՝ միջազգային օրենքներով պաշտպանված չեն:
Ալիևից հետո ելույթ ունեցած Հայաստանի մորուսավորը իր ելույթում ոչ մի մեղադրանք Ադրբեջանի հասցեին չհնչեցրեց: Ոչ մի կերպ չպատասխանեց թշնամուն: Ոչ մի խոսք այն մասին, որ Հայաստանը ոչ մի հանցագործություն թշնամական առաջնորդի նշածներից չի կատարել: Ոչ մի խոսք այն մասին, որ թշնամին է մեր երկիրը զավթել, գործել պատերազմական հանցագործություններ և ոչ մի բառ այն մասին, որ Հայաստանն ու Իրանը ոչ մի գործարք էլ չեն ունեցել: Միայն արդարացում, որ Հայաստանի և Իրանի իրավապահները համագործակցում են՝ նարկոտրաֆիկի դեմ պայքարում:
Մորուսավորը նաև հայտնեց, որ Հայաստանը պատրաստ է Ադրբեջքնին փոխանցել ականապտ դաշտերի քարտեզները:
Նա նաև պնդեց, որ Հայաստանն իբրև թե ուզում է անհապաղ դեմարկացիա և դելիմիտացիա անել: Մի բան, որ էլի միայն ու միայն Ադրբեջանի շահերից է բխում:
Կարդաց այն տեքստը, որ գրել-տվել էին իրեն իր օգնականները:
Խայտառակ առոգանությամբ, ձայնով և գավառական խոսվածքով մորուսավորը միայն մի բան պահանջեց չգիտես՝ ումից. բացել կոմունիկացիաներն ու ճանապարհները: Մի բան, որ նախևառաջ էլի բխում է միայն ու միայն թշնամու շահերից:
Սարսափելի էր այն պնդումը, որ Հայաստանը գնում է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների «նորմալացման»: Մորուսավորը տեղեկացրեց, որ այդ գործում իր դերն է խաղում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Ամենասարսափելին Խաղաղության պայմանագրի մասին հայտարարությունն էր: Մի բան, որ ոչ միայն բխում է Ադրբեջանի շահերից, այլև հանդիսանալու է Հայաստանի պաշտոնական ավարտը:
Սա է այս ռեժիմի դեմքը: Սա է այս ռեժիմի օրակարգը»: