«Գերտերությունների համար Արցախյան հիմնախնդիրը հարմար լծակ է՝ սեփական շահերն առաջ մղելու համար»․ Սենոր Հասրաթյան
![]() 652 Երեքշաբթի, 19 հոկտեմբերի, 2021 թ., 22:06 Արցախի ՊԲ նախկին խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Արդի աշխարհաքաղաքական զարգացումներն ուղղորդող գերտերությունների համար Արցախյան հիմնախնդիրը ոչ միայն մնում է չլուծված, այլև այն հարմար լծակ է անհրաժեշտ պահին և անհրաժեշտ տեղում սեփական շահերն առաջ մղելու համար... Ազգակենտրոն և շրջահայաց իշխանություն ունենալու դեպքում ստեղծված իրավիճակից կարող է օգտվել նաև հայկական կողմը... Բայց, ցավոք, մենք այսօր ոչ միայն չունենք ազգային մտածողությամբ և քաղաքականությունից գլուխ հանող կոմպետենտ իշխանություն, այլև երկիրը գտնվում է անհայրենիք պատահականություններից կազմված մի այնպիսի խմբակի ձեռքում, որը գիտակցաբար, թե անգիտակցաբար շարունակում է աշխատել ի վնաս սեփական ժողովրդի և ի շահ բոլոր նրանց, ովքեր հնարավոր և անհնարին միջոցներն օգտագործում են անօգնական մնացած հայկական պետականությունից իրենց բաժին կտորը թռցնելու համար ... Աղբյուրը` Սենոր Հասրաթյան |