«Պաշտոնյայի կաշին պիտի լինի խաղասեղանին, որ բոլորն իմանան՝ ինչ է ձախողման գինը». Միքայել Նահապետյան
![]() 563 Չորեքշաբթի, 20 հոկտեմբերի, 2021 թ., 11:36 «Քաղաքացու որոշում» ՍԴԿ անդամ Միքայել Նահապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Իսկ երբևէ մտածե՞լ եք, որ վակցինացման դեմ դիմադրության պատճառներից մեկն էլ ձախողումների համար երբեք պատասխանատվություն չկրող, միշտ ինչ-որ արտաքին հանգամանքների վրա մեղքը գցող պաշտոնյաներն են: Պատերազմի կառավարումից մինչև ավիացիա, արդարադատությունից մինչև հակահետախուզություն՝ չկա գեթ մեկ ձախողում, որի համար իսկապես մեղավոր ինչ-որ մեկը պատասխանատվության ենթարկվի և ասվի, որ «այս մարդուն մենք ազատել ենք, որովհետև խայտառակ ձախողել է»: Էս պայմաններում նորմա՞լ չի, որ մարդիկ կասկածներ ունենան իրենց կյանքը վստահելու մի պաշտոնյայի, ով վաղը ինչ-որ ողբերգական կիքսի դեպքում կարող է հայտարարել՝ «կներեք, բայց հո մենակ մենք չենք էդ սխալն արել» ու շարունակի պաշտոնավարել: Պաշտոնյայի կաշին պիտի լինի խաղասեղանին, որ բոլորը հստակ իմանան՝ ինչ է ձախողման գինը: Հ. Գ. Ինքս կողմ եմ պատվաստումներին և, անկախ ամեն ինչից, ողջամիտ եմ համարում պատվաստվելը, որովհետև դրանից եկող ռիսկերն ավելի քիչ են, քան չպատվաստվելուց եկող ռիսկերը»: Աղբյուրը` Միքայել Նահապետյան |