«Ավելի օպտիմալ կլինի, եթե խորհրդարանի նիստերը նախագահի ԱԱԾ պետը». Հակոբ Բադալյան
![]() 253 Երեքշաբթի, 26 հոկտեմբերի, 2021 թ., 14:48 Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը գրում է. «Կարծում եմ՝ ավելի օպտիմալ կլինի, եթե խորհրդարանի նիստերը նախագահի ԱԱԾ պետը: Համենայն դեպս, հարց է առաջանում՝ այս ընթացքում անվտանգության աշխատակիցներն իրենց անմիջական ղեկավարությունից են ավելի շատ ցուցումներ կամ հրահանգներ ստանում, թե՞ ԱԺ նախագահությունից: Իսկ եթե լուրջ, ապա կա էստեղ մի նուրբ պահ: Երբ առիթ-անառիթ հրահանգներ են հնչում՝ էս մեկին դուրս տարեք, մյուսին ամբիոնից հեռացրեք, երրորդին՝ նստացրեք, չորորդին՝ բարձրացրեք, պարզապես ոտնահարվում է անվտանգության աշխատակցի մասնագիտական արժանապատվությունը: Կարծում եմ՝ խորհրդարանի անվտանգության աշխատակիցներին հրամաններ տալուց առաջ, լավ կլինի, որպեսզի նախագահող մեծամասնության ներկայացուցիչները չկորցնեն նրանց մասնագիտական արժանապատվության զգացումը: Եվ ընդհանրապես՝ իրականության զգացումը: Որովհետև, այո՛, ընդդիմության պատգամավորը կարող է և աչքի ընկնել շատ սուր հռետորաբանությամբ: Դա դեռ չի նշանակում, որ ամեն մի դեպքում պետք է «ձեռքը տանել» անվտանգության աշխատակիցներին: Առավել ևս, որ դա ոչ թե ինքնավստահության զգացումի առկայության, այլ հակառակը՝ ինքնատիրապետման զգացումի բացակայության վկայություն է»: Աղբյուրը` Հակոբ Բադալյան |