«Ինչո՞ւ նրանց սպանությունից հետո միջանցքն իրականություն չդարձավ». Հակոբ Բադալյան
![]() 228 Չորեքշաբթի, 27 հոկտեմբերի, 2021 թ., 16:24 Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը գրում է. «Կա տարածված տեսակետ, որ հոկտեմբերի 27-ին Վազգեն Սարգսյանն ու Կարեն Դեմիրճյանն սպանվեցին Մեղրու միջանցքին դեմ լինելու համար: Այդ դեպքում հարց է չէ առաջանում՝ ինչո՞ւ նրանց սպանությունից հետո միջանցքը չդարձավ իրականություն: Համենայն դեպս, որքան կարող եմ դատել ես, եթե որևէ սուբյեկտ որևէ խնդրի համար գնում է այդօրինակ ահաբեկչության, ուրեմն՝ հաշվարկում է նաև հաջորդ քայլեր, տվյալ դեպքում՝ միջանցքն իրականություն դարձնելը: Մինչդեռ, հաջորդիվ եղել է քիվեսթյան տարբերակը, որտեղ քննարկվել է միջանցքի գաղափար, որը բայց դարձյալ չի դարձել իրականություն: Հետևաբար, ես կարծում եմ, որ 27-ը միջանցքի հետ կապելը, մեղմ ասած, այդքան էլ չի արտացոլում իրականությունը: Իսկ այդ դեպքում, ի՞նչն է արտացոլում: Ես հակված եմ մտածել, որ ահաբեկչությունը չի ունեցել, այսպես ասած, կոնկրետ նպատակային պատճառ: Հայաստանի դեմ կատարվել է ահաբեկչություն՝ աշխարհաքաղաքական ռազմավարության համատեքստում»: Աղբյուրը` Հակոբ Բադալյան |